son yarış Avustralya GP 2015

  • Lewis Hamilton ( Mercedes GP ) 1
  • Nico Rosberg ( Mercedes GP ) 2
  • Sebastian Vettel ( Ferrari ) 3

gelecek yarış Malezya GP 2015

29

Mayıs 2013, Çarşamba | 00:33

Editör: Turkiye F1

1

Mallya: 2014 kuralları küçük takımları zorlayabilir

Force India takımının sahibi Vijay Mallya, gelecek sezon uygulanmaya başlanacak yeni kuralların, maliyet kontrolünün uygulanabilir olmaktan uzak olması nedeniyle küçük takımları zorlayabileceğini söyledi.

2014'den itibaren hayata geçecek teknik düzenlemelerde tam bir anlaşmaya varılmış olmasına rağmen, Concorde Anlaşması'nın neticelenmemesi nedeniyle sportif düzenlemelerde belirsizlikler devam ediyor.

Yeni V6 turbo beslemeli motorların maliyetinin, zaten kötü durumda olan küçük takımları daha da zorlayabileceğini söyelyen Mallya, bu yüzden bir veya iki takımın F1'e veda edebileceğini belirtti.

Formula 1'in resmi internet sitesine konuşan Mallya, maliyetlerin 2014'de artmasından endişe duyup duymadığı sorusuna, "Evet kesinlikle bundan korkuyorum" karşılığını verdi.

Maliyetleri düşürmek yerine bazı takımların her en pahasına olursa olsun kazanmak istediklerini ve bunun da onlar için sporun sağlıklı bir geleceğe sahip olmasından daha önemli olduğunu belirten Mallya, "Dolayısıyla uygulanan bir kaynak sınırlama hadisesi yok, tam aksine maliyetler yükseliyor" dedi.

Mallya, "Formula 1'de üç araçla yarışan üç veya dört takım istiyorsanız, o zaman süreci şu anki gibi işletmelisiniz. Fakat Formula 1'in küçük, bağımsız takımlara da ihtiyacı var, dolayısıyla herkesin, sadece kendi çıkarlarına değil, sporun ortak çıkarlarına da bakması gerek" diye konuştu.

Maliyet kontrolünü uygulamaya yönelik geçmişte ortaya konan çabaların sonuçsuz kaldığını itiraf eden Mallya ayrıca, buna Formula 1 yönetiminin ortak bir çözüm bulmasının kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

 

Yayınlanan yorum

1

Onay bekleyen yorum

0

Kullanıcı resmi

aydın 30 Mayıs 2013, Perşembe | 13:49

zaten formulanın şuandaki berbat duruma gelmesine şu maliyet kısıtlaması etkili olmadımı bu adam neden bahsediyor amaçları formulayı gp2 seviyesine çekmekki bunuda ispanya yarışında gördük lastik koruma amacı için attıkları turlar neredeyse gp 2 pilotlarının attığı tur zamanıyla aynıydı dahada batırmak istiyorsanız buyrun..

SONHABERLER

sponsorlu bağlantılar

Foto Galeri FOTO GALERİ